Teplovzdušný výmenník
Klasicky sa človek zastaví pri kúpe kachlí, pretože nemá dostačné informácie o ďaľších možnostiach čo sa týka rozvodu tepla. Práve preto by sme Vám v nasledujúcom článku radi podali nejaké informácie. V minulom článku sme Vám priblížili prednosti a možnosti využitia krbového ventilátora. Avšak v dnešnom článku hrajú hlavnú úlohu teplovzdušné výmenníky.

Teplovzdušný výmenník a jeho využitie
Teplovzdušný výmenník je veľmi praktická pomôcka pri vykurovaní. Časť tepla, ktorú Vaše kachle produkujú sa odvádza do dymovodov. Práve preto sa táto časť tepla využije len minimálne. Riešením pre využitie odvádzaného tepla je teplovzdušný výmenník. Vďaka svojmu tvaru a materiálu je schopný odvádzané teplo rozširiť do priestoru.
Technológia teplovzdušného výmenníka
Technológia teplovzdušného výmenníka spočíva hlavne v tvare výmenníka. Výmenníky majú v stene integrované kanáliky kde prúdi vzduch. Vďaka kachlí a týchto kanálikov sa ohriaty vzduch dostáva do priestoru. Výkon výmenníka záleží od výkonu kachlí aj spôsobu kúrenia.
Typy teplovzdušných výmenníkov
Typy teplovzdušných výmenníkov je viac, záleží na tvare, materiáli, veľkosti.
Tvar teplovzdušných výmenníkov
Tvar teplovzdušných výmenníkov môže byť rôzny, avšak všetky tvary sú vyvinuté speciálne pre čo najlepši rozvod tepla do priestoru. Väčšinou majú kruhovitý, bubnový tvar, hlavne klasické výmenníky. Ale môžeme sa stretnúť pri väčších výmenníkoch aj so štvorcovým tvarom. Niektoré bývajú rúrkované, iné zas rebrové. Stretnúť sa môžeme aj s plným tvarom, no často vídame aj bubnové s „dierkami“. Ktorýkoľvek si vyberieme, každý tvar je vhodný pre danú funkciu.


Materiál teplovzdušných výmenníkov
Materiál teplovzdušného výmenníka je zväčša oceľový plech v hrúbke 1,5-2 mm. Okrem toho poznáme aj výmenníky zo smaltového plechu v hrúbke 0,8 mm. Okrem toho sú aj tenkostenné z plechu, ktoré síce majú menšiu funkčnosť, ale cenovo sú dostupnejšie.
Veľkosť teplovzdušných výmenníkov
Veľkosť teplovzdušných výmenníkov môže byť rôzna. Najčastejšie sa využívajú tie, ktoré sa namontujú hneď na kachle. Sú však aj väčšie teplovzdušné výmenníky, ktoré sú samostojace a dajú sa nasadiť do ďalšej miestnosti ako menšie vykurovacie teleso.

Inštalácia teplovzdušného výmenníka
Inštalácia teplovzdušného výmenníka je pomerne jednoduchá. Záleží od typu výmenníka, ale základom je, že výmenník sa vkladá medzi dymovody. Pri klasických typoch sa teplovzdušný výmenník nasadí na dymovod kachlí, používa sa ako rúra dymovodu. Dbať treba na priemer dymovodu aj výmenníka. Obe by mali byť v rovnakom priemere. Ak je rozdiel v priemere dymovodu a výmenníka, ľahko sa môže odstrániť tento problém nasadením redukcie medzi dymovodom a výmenníkom. Tieto výmenníky nemožno používať na teplovodné kachle, ani na žiadne ústredné kúrenie. Používajú sa jedine pri teplovzdušných kachliach.
Naša ponuka
V našej ponuke nájdete aj teplovzdušné výmenníky. Pre Váš záujem navštívte aj našu online predajňu a vyberte si podľa Vašich predstáv. Poprípade k nám zavítajte aj do kamennej predajne. Tešíme sa na Vás.
