Teplovzdušný výmenník

Teplovzdušný výmenník

Klasicky sa človek zastaví pri kúpe kachlí, pretože nemá dostačné informácie o ďaľších možnostiach čo sa týka rozvodu tepla. Práve preto by sme Vám v nasledujúcom článku radi podali nejaké informácie. V minulom článku sme Vám priblížili prednosti a možnosti využitia krbového ventilátora. Avšak v dnešnom článku hrajú hlavnú úlohu teplovzdušné výmenníky.

teplovzdušný výmenník

Teplovzdušný výmenník a jeho využitie

Teplovzdušný výmenník je veľmi praktická pomôcka pri vykurovaní. Časť tepla, ktorú Vaše kachle produkujú sa odvádza do dymovodov. Práve preto sa táto časť tepla využije len minimálne. Riešením pre využitie odvádzaného tepla je teplovzdušný výmenník. Vďaka svojmu tvaru a materiálu je schopný odvádzané teplo rozšíriť do priestoru.

Technológia teplovzdušného výmenníka

Teplovzdušný výmenník je zariadenie, ktoré umožňuje prenos tepla z horiaceho dreva v krbe na vzduch v miestnosti. Táto technológia funguje na princípe konvekcie, kedy horúci vzduch stúpa a chladný zostáva na spodku.

Tvar výmenníka je špeciálne vytvorený. Výmenníky majú v stene integrované kanáliky kde prúdi vzduch. Vďaka kachlí a týchto kanálikov sa ohriaty vzduch dostáva do priestoru. Výkon výmenníka záleží od výkonu kachlí aj spôsobu kúrenia.

Výhody teplovzdušného výmenníka

  1. Úspora energie: Teplovzdušný výmenník umožňuje využiť časť tepla, ktoré by inak uniklo komínovým plynom. Takže s ním môžete ušetriť energiu a znížiť náklady na vykurovanie.
  2. Zvýšený výkon: Teplovzdušný výmenník zvyšuje výkon kachle tým, že využíva teplo z jej spodnej časti a privádza ho do miestnosti pomocou ventilátora.
  3. Rovnomerné rozloženie tepla: Teplovzdušný výmenník rovnomerne rozdeľuje teplý vzduch po celej miestnosti, takže v nej bude príjemne teplo a nebudú v nej vznikať studené miesta.
  4. Čistejší vzduch: Teplovzdušný výmenník tiež umožňuje, aby sa vzduch prečistil a nevznikli v miestnosti škodlivé emisie a oxidy uhličité.
  5. Jednoduchá inštalácia: Väčšina teplovzdušných výmenníkov je navrhnutá tak, aby boli jednoduché na inštaláciu a obsluhu. Stačí ich jednoducho namontovať na kachľovú pec a môžete ich používať.

Typy teplovzdušných výmenníkov

Typy teplovzdušných výmenníkov je viac, záleží na tvare, materiáli, veľkosti.

Hlavné typy teplovzdušných výmenníkov:

  1. Zásobníkové teplovzdušné výmenníky: Tieto výmenníky sú nainštalované v hornej časti kachle alebo krbu a získavajú teplo z horúceho vzduchu, ktorý stúpa do nich. Toto teplo sa potom ukladá do zásobníka, ktorý je buď integrovaný do výmenníka, alebo umiestnený oddelene.
  2. Kanálové teplovzdušné výmenníky: Tieto výmenníky sú nainštalované do kanálov, ktoré vedú horúci vzduch zo kachle alebo krbu do rôznych častí domu. Teplo sa získava z horúceho vzduchu v kanáli a potom sa pomocou ventilátora distribuuje do miestností.

Niektoré teplovzdušné výmenníky môžu byť tiež vybavené ventilátormi alebo čerpadlami, ktoré zlepšujú cirkuláciu vzduchu alebo tekutiny a zvyšujú účinnosť ohrevu.

Tvar teplovzdušných výmenníkov

Tvar teplovzdušných výmenníkov môže byť rôzny, avšak všetky tvary sú vyvinuté speciálne pre čo najlepši rozvod tepla do priestoru. Väčšinou majú kruhovitý, bubnový tvar, hlavne klasické výmenníky. Ale môžeme sa stretnúť pri väčších výmenníkoch aj so štvorcovým tvarom. Niektoré bývajú rúrkované, iné zas rebrové. Stretnúť sa môžeme aj s plným tvarom, no často vídame aj bubnové s “dierkami”. Ktorýkoľvek si vyberieme, každý tvar je vhodný pre danú funkciu.

nadstavec
GAJO výmenník

Materiál teplovzdušných výmenníkov

Materiál teplovzdušného výmenníka je zväčša oceľový plech v hrúbke 1,5-2 mm. Okrem toho poznáme aj výmenníky zo smaltového plechu v hrúbke 0,8 mm. Okrem toho sú aj tenkostenné z plechu, ktoré síce majú menšiu funkčnosť, ale cenovo sú dostupnejšie.

Veľkosť teplovzdušných výmenníkov

Veľkosť teplovzdušných výmenníkov môže byť rôzna. Najčastejšie sa využívajú tie, ktoré sa namontujú hneď na kachle. Sú však aj väčšie teplovzdušné výmenníky, ktoré sú samostojace a dajú sa nasadiť do ďalšej miestnosti ako menšie vykurovacie teleso.

teplovzdusny vymenník vertikal

Inštalácia teplovzdušného výmenníka

Inštalácia teplovzdušného výmenníka je pomerne jednoduchá. Záleží od typu výmenníka, ale základom je, že výmenník sa vkladá medzi dymovody. Pri klasických typoch sa teplovzdušný výmenník nasadí na dymovod kachlí, používa sa ako rúra dymovodu. Dbať treba na priemer dymovodu aj výmenníka. Obe by mali byť v rovnakom priemere. Ak je rozdiel v priemere dymovodu a výmenníka, ľahko sa môže odstrániť tento problém nasadením redukcie medzi dymovodom a výmenníkom. Tieto výmenníky nemožno používať na teplovodné kachle, ani na žiadne ústredné kúrenie. Používajú sa jedine pri teplovzdušných kachliach.

Naša ponuka

V našej ponuke nájdete aj teplovzdušné výmenníky. Ak ste radi čítali ohľadom šetrenia pri kúrení tuhým palivom, prečítajte si náš ďalší článok. Pre Váš záujem navštívte aj našu online predajňu a vyberte si podľa Vašich predstáv. Poprípade k nám zavítajte aj do kamennej predajne. Tešíme sa na Vás.

Vložiť komentár